Pierwsza miesiączka – jakie są jej objawy?

Pierwsza miesiączka to wielkie wydarzenie w życiu każdej kobiety. Warto się do niego odpowiednio przygotować merytorycznie. Pamiętaj, że miesiączka nie jest chorobą i jest naturalnie występującym zjawiskiem, które towarzyszy kobiecie przez większą część jej życia.

Kiedy się spodziewać pierwszej miesiączki

Pierwsza miesiączka – kiedy się jej spodziewać?

Najczęściej dziewczynki osiągają dojrzałość płciową między 8 a 16 rokiem życia. W ostatnich czasach średnia wieku znacząco się obniżyła, jednak nie oznacza to, że jeśli masz 14 lat i nadal nie masz okresu, to z pewnością jesteś chora. Warto skonsultować się z ginekologiem w celu wykluczenia jakichkolwiek zmian, jednak należy to zrobić profilaktycznie. Pierwsza miesiączka może towarzyszyć ważnym zmianom w życiu dziewczynki – przeprowadzce, wyjazdowi, a nawet silnie przeżywanej miłości. Dlatego często wspomnienia dotyczące pierwszego okresu dotyczą także innych wydarzeń. Dzieje się tak, ponieważ wahania hormonalne towarzyszące różnym okazjom, zbliżone są do wahań hormonalnych w trakcie okresu. Trudno jednak przewidzieć, kiedy pojawi się pierwsze krwawienie. Jeśli mamy taką możliwość, warto porozmawiać z mamą i babcią na temat tego, kiedy u nich wystąpiła pierwsza miesiączka – jest duże prawdopodobieństwo, że my dostaniemy ją w podobnym wieku.

Objawy pierwszej miesiączki – czy powinnam się bać?

Absolutnie nie! Objawy pierwszej miesiączki zbliżone są do tych, jakie będą Ci towarzyszyć przed każdym kolejnym okresem. Możesz się czuć odrobinę osłabiona i zmęczona. Mogą Cię boleć piersi i brzuch. Wiele kobiet skarży się zwłaszcza na tę ostatnią dolegliwość, ale pamiętaj, że można jej skutecznie zapobiegać. Niektóre kobiety z kolei nie odczuwają żadnych zmian fizjologicznych i jedynym objawem pojawienia się miesiączki jest występowanie krwawienia. Prawidłowe krwawienie jest średnio obfite, co oznacza, że podpaskę lub tampona musisz wymieniać co parę godzin. Pamiętaj, że nawet jak jesteś dziewicą, możesz używać tamponów, dostosowanych do Twoich rozmiarów. Nie używaj nigdy tamponów większych, niż potrzebujesz i nie noś tego samego środka higienicznego – podpaski lub tamponu – dłużej, niż 8 godzin. Jest to dalece niezdrowe i może prowadzić do komplikacji. Do innych typowych objawów miesiączki zaliczyć można napady głodu i zwiększoną ochotę na wyraziste smaki. Dodatkowo wahania nastrojów, w tym płaczliwość i irytację. Wszystkie te objawy są naturalne i nie powinny Cię martwić. Jeśli jednak naprawdę bardzo źle się czujesz – przed miesiączką i w jej trakcie i powtarza się to co miesiąc, koniecznie zasięgnij opinii lekarza. Z pewnością pomoże Ci on uśmierzyć dolegliwości.

Jak się przygotować? – http://www.myob.pl/tuz-przed-menstruacja

Jeśli jesteś w wieku, w którym możesz w każdym momencie spodziewać się miesiączki i jeżeli jest to możliwe, porozmawiaj z mamą albo kimś bliskim o zakupieniu opakowania podpasek i ewentualnie tamponów. Dowiedz się, jak się je zakłada – nie bój się pytań, żadne z nich nie jest głupie! Dowiedz się też, jakie środki przeciwbólowe możesz stosować. Poczytaj o ćwiczeniach rozluźniających, które pomagają w zrelaksowaniu. I nie bój się niczego – na pewno wszystko będzie w porządku!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *